Kome je do morala u politici, neka ide u NSPM

Natprosečno talentovani za imidž

Komentari (27) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 utorak, 14 decembar 2010 22:33
Konjec delo krasi
Od tog običnog, (ispod)prosečnog deteta, koje, kako testiranja pokazuju, slabo razume ali zato malo zna, političari su odavno digli ruke


NISU digli ruke.
NAPROTIV, takve NEGUJU!
Preporuke:
0
0
2 utorak, 14 decembar 2010 23:45
Ruzica Vujovic
Koliko god drzava bude ulagala u lose djake - to nece biti dovoljno, zato sto skolski uspeh u velikoj meri zavisi od kucnog vaspitanja i inteligencije koja se nasledjuje. Dobra skola i pozrtvovani ucitelji mogu u najboljem slucaju da ublaze posledice loseg kucnog vaspitanja koji se ogleda u nedostatku discipline i intelektualnoj nezainteresovanosti, ali ne i da ove oganicavajuce faktore sasvim neutralizuju. I to samo pod uslovom da je prisutna inteligencija! Ulaganje ogranicenih sredstava u najbolje, pre svega one sposobne za matematiku, tehniku i prirodne nauke, ima smisla zbog toga sto ova vrsta obrazovanja (za koju je, po nekim procenama, sposobno svega 10% populacije) predstavlja kicmu ekonomskog razvoja jednog drustva. Takodje, najbolji iz ovih oblasti su rezervoar za generisanje inovacija koje doprinose napretku drustva i rastu sveopsteg zivotnog standarda (iako je naravno ekonomski zivot kompleksan proces za koji su bitne i razne profesije izvan ovog kruga).

Sto se ulaganja u sport tice, mozda to i nije bas tako losa ideja, posto moze pozitivno da motivise mnogu decu koja rastu pod nepovoljnim okolnostima mnogo jace nego, recimo, mogucnost da jednoga dana studiraju matmatiku, elektrotehniku ili hemiju, sto je odpocetka - cak i kad bi skole i ucitelji bili mnogo bolji - potpuno nerealno.
Preporuke:
0
0
3 utorak, 14 decembar 2010 23:45
Shadow
Prava tema, šteta što se retko obrađuje,
Hvala za tekst

Mazanje očiju "našim" uspesima je jako delotvorno nažalost
Preporuke:
0
0
4 sreda, 15 decembar 2010 01:35
banedral
Narode , da li iko zna kakva je uopste situacija u sistemu skolovanja ? Kako se deca ponasaju na casu (katastrofalno lose ponasanje pocinje od 6. razreda OS) ?Kakav je odnos nastavnika , djaka i na kraju kao jako bitne karike roditelja prema gradivu ? Sta nasi nastavnici uce decu i da li ih uopste icemu uce?Sve veci pritisak skola ka roditeljima a u vezi privatnih casova za pojedine predmete, itd , itd .Mnogo je stvari koje neverovatno opterecuju sve nas i za koje je potreban veliki sistemski zaokret a koji se po mom skromnom misljenju nece dogoditi u neko dogledno vreme jer mislim da je tamo negde reseno da buduci narastaji postanu "nepismene budale" ne zelim da vredjam nikoga,koje su spremne da kupuje sve i svasta i slusaju sve i svasta i naravno svo vreme gledaju TV i imaju samo svoja prava a nijednu obavezu!!!
Preporuke:
0
0
5 sreda, 15 decembar 2010 01:57
Ultravisitor
Sanerska drzava sa predsednikom sanerom. Ja kada tog coveka vidim na tribinama stadiona il isportske dvorane gde peva sa ''huliganima'' koje proziva kada mu nisu po volji jasno mi je koliko je sati. A sat mu je po poslednjoj modi. Jsc onako suptilno zavrne rukave na svojoj elegantnoj kosulji i peva pobednicki kao da je pao s Marsa. U medjuvremenu je bila poplava, zmeljotres, pomor ribe i stoke, ali predsednik je uvek sanerski raspolozen da reklamira svoj sanerski talenat saljuci poruku mladima da je u zivotu imidz tj. slika najvaznija. sta je ispod sinjela i sesira nije bitno. Prosecni koji mahom glasaju za farmerski tretman koji saneri postizborno primenjuju nad istima je fenomen kratke pameti. Srbija je u tom pogledu iznad svih.
Preporuke:
0
0
6 sreda, 15 decembar 2010 02:53
Dragoslav Jovanović
Pročitao sam ovaj tekst i uporedio ga sa autorskim tekstom našeg europskog predsednika (Politika 8. decembar 2010. i sajt Demokratske stranke) i upitao se da li oba teksta govore o istoj stvari (rezultatima PISA testova).
Boris Tadić:
Političari i drugi učesnici u političkom i društvenom životu imaju različite interese i ideologije, ali naša deca i njihova budućnost u Evropskoj uniji treba da budu iznad tih razlika. Svako dete i svaki roditelj u Srbiji imaju isti interes — da nove generacije budu pripremljene za život u Evropskoj uniji. Iz tog razloga, sa posebnom pažnjom primam PISA rezultate jer nam oni pokazuju u kojoj meri obrazovni sistem u Srbiji uspeva da "opremi" nove generacije kompetencijama neophodnim za uspeh u Evropskoj uniji.

Pa onda ovo:
Sa zadovoljstvom sam primio vesti da su PISA rezultati 2009. godine značajno bolji nego 2006. godine. Posebno me raduje da smo u domenu čitalačke pismenosti ostvarili napredak od čitavih 40 poena, što predstavlja jedan od najvećih napredaka koji je neka zemlja ostvarila između dva PISA testiranja.

I posle toga čestitke na velikom uspehu:
Povodom ovog uspeha želim da uputim, u ime svih roditelja i dece u Srbiji, čestitke i zahvalnost svim školama i nastavnicima jer je ovo, pre svega, njihova zasluga. Ovaj uspeh nam je važan jer pokazuje da možemo da budemo bolji. Čim smo prihvatili pravila "PISA utakmice" i mobilisali se, uspeh nije izostao.

Dragi sunarodnici, kada posle svih novih "uspeha" i obećanja naše europske vlasti krenete na glasanje prisetite se i uporedite stvarnost (tekst Jovane Papan) i verziju dragog nam predsednika.
Preporuke:
0
0
7 sreda, 15 decembar 2010 05:30
Dijapazon
Upravo sam pogledao primere testova na:
http://www.pisa.oecd.org/dataoecd/47/23/41943106.pdf
Primeri iz citanja se bave smrznutom spermom, policijom koja pomocu DNK hvatta prestupnike i jos nekim drugim modernim idejama. Tekstovi, primeri i pitanja su karakteristicni za Anglo-saksonsko govorno podrucje. Pitam se kako su kod nas prevedeni, a rocito kako su prevedena i objasnjea imena gomile institucija koje se u zadacima pominju.
Evo jednog primera:
Source: The Age newspaper, Melbourne, Australia ,1st April, 1997.
Did you know that in 1996 we spent almost the same
amount on chocolate as our Government spent on
overseas aid to help the poor?
Could there be something wrong with our priorities?
What are you going to do about it?
Yes, you.
Question 15.1
Arnold Jago’s aim in the letter is to provoke
A. guilt.
B. amusement.
C. fear.
D. satisfaction.

Question 15.2
What kind of response or action do you think Arnold Jago would like his letter to prompt?
Preporuke:
0
0
8 sreda, 15 decembar 2010 11:15
Joviša Vidić
Zna država: koga, gde, kako i zašto pomoći. Ovde pod pojmom država, podrazumevamo vlastodršce. Kralj Aleksandar Karađorđević, je u svoje vreme, svojim parama, podigao dom za siromašne talente (dom kod Vukovog spomenika) u Beogradu. Najčešći stanari doma bili su studenti iz ruralnih krajeva Crne Gore. Bilo je sve besplatno: od knjiga, stanovanja, jela, odela i sl. Najčuveniji stanari doma bili su: Milovan Đilas, Veljko Mićunović, Rodoljub Čolaković i da ne nabrajam. Posle izvesnog vremena, onako siti, obučeni i opismenjeni, počeli su raditi na rušenju Kralja, države i sistema koji im je sve to obezbedio. Kako im se posrećilo da sve to sruše, uz pomoć Rusa, oružja, Tita i partije; dom su nazvali "Ivo LolaRibar"; saborca u rušenju darodavca. Ovo navedeno, današnji vlastodršci imaju u vidu kod vaganja: gde, kad i koga podupreti, a kome perspektivu uskratiti. Joviša Vidić od Rudina.
Preporuke:
0
0
9 sreda, 15 decembar 2010 11:53
Mik
Ovom prilikom autorka, čiji mi se tekstovi inače jako dopadaju, je napravila niz pogrešnih korelacija i usmerila nezadovoljstvo radom države na pogrešnu stranu.
Neće biti baš da je obrazovni sistem toliko loš pa da "trećina đaka jedva zna da čita, a 40% pokazuje matematičku nepismenost" i to sve zato što se obrazuju "u pretrpanim učionicama, uz zastarele nastavne programe i nemotivisane, nepripremljene i slabo plaćene nastavnike". Nije obrazovni sistem bio idealan ni pre 25 godna kad se moja generacija školovala ali tad za elementarnu nepismenost nije bila kriva država. Opšta društvena destrukcija je proizvela da klinci radije bleje, igraju igrice i gledaju televiziju, nego što će da pročitaju knjigu ili da sednu da nešto nauče, i sigurno je pogrešno reći da i uz svoju najbolju volju nisu naučili bogznašta zbog lošeg programa i školskih uslova. Glavna mana sistema je upravo u stvaranju visokog i vrhunskog kadra. Biće da ste ipak pomešali državu kad kažete "i tako one kojima je bog najviše dao država nagrađuje svojom nepodeljenom pažnjom i obasipa podrškom". To ne može biti tačno ni u trećoj aproksimaciji. Potpuno je tačno da se političari slikaju sa uspešnim pojedincima radi lične promocije i mazanja očiju javnosti, kao i da nijedan biznismen "ne dobije snažan poriv da ulaže u privredu na primer, Zimbabvea, čim vidi da je njihova plivačica osvojila olimpijsko zlato na 200 metara leđno". Ali zar zato treba da budemo protiv pravljenja regionalnih centara za talente ili protiv ideje "da probrana mladež najkvalitetnijih gena može nesputano da se razvija i usavršava". Koja to kategorija ljudi nosi progres ako ne elita? Koji to obrazovni sistem će od mediokriteta da napravi eksperta? Zar ne treba ulagati u sport i pružati alternativu blaziranoj i bezvoljnoj populaciji sa jedinim ciljem da ogrebe neku kintu od roditelja i izbleji uz zapadne mejn strimove?
Preporuke:
0
0
10 sreda, 15 decembar 2010 11:58
Mile
1) ulaganje u tenisere nije ulaganje "u talente", već u zabavljače (to je autorka odlično primetila duhovitom opaskom sa Zimbabveom)
2) ulaganje u istinske talente je pozitivna stvar koju treba podržati. Naravno, pošto država ulaže samo u talente, a ne i u stvaranje društvene klime za realizaciju njihovih potonjih dostignuća, jasno je da mi na ovaj način školujemo decu koja će kasnije raditi u inostranstvu.
3) deca kojoj ne odgovara ovakva škola su potpuno u redu, to je dokaz da su klinci zdravi i da imaju potencijala. Žao mi je što se tako ne odnose ni prema PINK vrednostima, ali jasno je da im je to teže pošto je država dopustila da se PINK vrednosti afirmišu u svim medijima. Dakle, škola je beživotna, društvo je nezdravo, vrednosti su neusklađene i lažne. Potrebna nam je ne reforma školstva, nego revolucija u društvu kako bi se stvari ispravile. Debelo smo zabrazdili...
4) škola u kojoj deca u prvom osnovne uče jednačine sa jednom nepoznatom a u osmom ne znaju tablicu množenja, pri čemu im je sve vreme nejasno kako se prži jaje na oko, je institucija za podsmeh, a ne nešto zbog čije propasti treba žaliti.
Preporuke:
0
0
11 sreda, 15 decembar 2010 12:12
Mićko
Ma svaka ti čast, Jovana! Tako jednostavno, tako efektno.
Preporuke:
0
0
12 sreda, 15 decembar 2010 12:32
Mik - nastavak
Da li ste stvarno ozbiljni kada kažete "ulagati u one probrane, u koje je i priroda već debelo uložila, i jeftinije je i jednostavnije"? Jeftini je je ulagati u institute, istraživačke centre, vrhunske akademske ustanove, nego odštampati šarenije bukvare i istorijske atlase, ne bi li bili konkurentniji 3D aminacijama najnovijih računarskih igara. Seća li se iko udžbenika iz SFRJ? Pa opet se sa setom prisećamo tih dana.
Ova država je uništila ugled visokog obrazovanja, obesmislila uopšte potrebu za znanjem, raskinula vezu kvaliteta i profesionalnog uspeha. Tu leže ključne zamerke. Zato deca nemaju volje, ni potrebe da se intelektualno razvijaju, zato su im roditelji pod umerenom do znatnom anestezijom, a ne što im se hipermodernim metodama ne učitava znanje u glavu. To što država povremeno, promocije radi, nešto uloži u talente daleko je od prakse i sistema (kamo lepe sreće), i to je sigurno poslednji razlog opštoj neobrazovanosti.
Kada bi se privreda paralelno razvijala, uz ulaganja u darovite, sve manje bi ih odlazilo u inostranstvo i to je jedini način napretka ovog društva. Ovako deluje kao da izbacujete proleterske parole protiv "nepoštene inteligencije" i zalažete se za ponovnu promociju radničke klase (mediokriteta). Pa da lepo opet čobani i bravari, potkovani novim znanjima, stečenim kvalitetnom osnovnom školom, povedu zemlju u svetliju budućnost.
Preporuke:
0
0
13 sreda, 15 decembar 2010 14:06
Mik @Mile
ulaganje u tenisere nije ulaganje "u talente", već u zabavljače


Poistovećujete sport sa današnjom sportskom industrijom i eksploatacijom sportista. Ali zaboravljate da je vrhunski sport postojao i pre "Lige šampinjona" i Ronaldovih stotina miliona. Iako se sport oduvek zloupotrebljavao u propagandne svrhe, osnovna poruka je bila i treba da ostane promocija zdravog načina života, borbenog duha, čvrstine karaktera... Za svakog vrhunskog sportistu, bez izuzetka, potrebni su talenat, psihička stabilnost i veliki rad. Da li je pogrešno propagirati ove vrednosti? Jesu li Vlade Divac i Dejan Bodiroga svojom pojavom destruktivno delovali na mase?
Hoćemo li po toj logici "zabavljača" da budemo i protiv umetnosti, koja opet mnogo češće nego sport može da bude dekadentna, destruktivna i previše "alternativna"? I da zanemarimo osnovne poruke koje šalje i njenu opštedruštvenu korisnost.
Preporuke:
0
0
14 sreda, 15 decembar 2010 15:16
Mile @ Mik
Vi poistovećujete sport i fizičku kulturu, a ostavljate i utisak kontradiktornosti istovremenim spominjanjem "današnje sportstke industrije i eksploatacije sportista" kao nečeg lošeg, i "apologijom" pojave Divca i Bodiroge... Mislite da oni nisu deo priče o "hlebu i igrama" samo zato što su "naši"?

O zabludi da je "sporta otkad i ljudi" pitao bih Vas kojim se to sportom bavio Karađorđe? Dalje, pošto vidim da ste oduševljeni "vrhunskim sportistima" i njihovim mentalnim, fizičkim i moralnim sklopom, da li možemo da očekujemo da stanete iza ideje da se vlast u našoj (i bilo kojoj drugoj) državi prepusti najboljim sportistima? Da li razumete kakve sve implikacije donosi glorifikacija tih jadnih ljudi uništenog zdravlja koji su dopustili sebi da za malo ili mnogo novca postanu marionete u predstavi koju organizuju vladari sveta?

Na kraju, Vaš pokušaj "prebacivanja" priče o sportu kao podgrani "industrije zabave" na umetnost jednostavno ne razumem. Ne razumem ni tu priču o destruktivnosti umetnosti... Vidim samo da to ovu raspravu bespotrebno vodi na potpuno drugu stranu, daleko i od "poruke koju ovaj tekst šalje", a i od onoga što sam u svom komentaru napisao. Možda će Vam biti lakše ako kažem da u suštini ja nemam ništa protiv zabave, samo ne volim da se ista predstavlja kao nekakav vrhunski domašaj ljudskog stvaralaštva, naročito onda kada organizatori, finansijeri i režiseri zabave istu veoma uspešno nude (i "prodaju" i nekim komentatorima, rekao bih) kao jedinu alternativu sumornoj realnosti u kojoj obitavamo.
Preporuke:
0
0
15 sreda, 15 decembar 2010 16:43
odlican tekst
Jovana, odlican tekst.
Preporuke:
0
0
16 sreda, 15 decembar 2010 19:48
Mik @Mile
Vi poistovećujete sport i fizičku kulturu

Teško. Fizička kultura se bavi pravilnim razvojem tela. Takmičarski duh i mentalna čvrstina vam nisu potrebni za časove fizičkog i preskakanje kozlića. Sport je ipak malčice komplikovanija kategorija. Kanda ste tu tanki.
ostavljate i utisak kontradiktornosti istovremenim spominjanjem "današnje sportstke industrije i eksploatacije sportista" kao nečeg lošeg, i "apologijom" pojave Divca i Bodiroge

Rekoh da je pojava Divca i Bodiroge sigurno poslala deci pozitivnu poruku. Oni su stekli osobine vrhunskog sportiste mnogo pre nego što su svoje veštine i unovčili. A deo su priče o hlebu i igrama taman koliko ste i vi deo industrije visoke mode kad kupite cipele za lapavicu ne bi li vam noge ostale suve, ili koliko je i svaki radnik deo ekstra profita multinacionalnih kompanija obzirom da ne radi džabe nego za platu. Svi smo deo svopšte komercijalizacija društva, sem ako vaše komentare ne pišete iz neke isposničke pećine.
O zabludi da je "sporta otkad i ljudi" pitao bih Vas kojim se to sportom bavio Karađorđe?

Jasno sam naveo da je sporta (amaterskog) bilo i pre ulaska velikog novca, a ne otkad je ljudi (čitajte pažljivije), i to je onaj aspekt sporta koji podržavam. Duci Simonović je zvanično bio najbolji košarkaš sveta (van NBA) iako veliki protivnik komercijaliziacije i zloupotrebe sporta.
Takođe, prelistajte malo literaturu, Antičke olimpijade su bile neku godinu pre Karađorđa.
da li možemo da očekujemo da stanete iza ideje da se vlast u našoj (i bilo kojoj drugoj) državi prepusti najboljim sportistima

Banalno. To u mojim komentarima niste pročitali.
Preporuke:
0
0
17 sreda, 15 decembar 2010 20:13
Mik @Mile
Na kraju, Vaš pokušaj "prebacivanja" priče o sportu kao podgrani "industrije zabave" na umetnost jednostavno ne razumem

Pojasniću. Vašu oštru kritiku sporta niste preneli i na recimo umetnost ili nauku. Umetnost je još plodnije tle za manupulaciju od sporta zbog svoje apstraktnosti i nivoa tumačenja. Pa ste tako uvek imali politizaciju umetnosti, dvorske umetnike i propagatore određenih umeničkih vrednosti zahvaljujući logistici bogatih i moćnih. Ako se jedna slika DŽeksona Poloka proda za 150 miliona dolara, da li je to zbog njene vanredne umetničke vrednosti? I da li je svaki talentovani slikar deo zavere ako izlaže na ozbiljnim izložbama koje organizuju "menadžeri umetnosti" kojima je zarada u prvom planu? Da ne pričamo o instalatorima, performatorima i drugim alternativcima čije nam se tričarije nameću kao vrhunska umetnost (u političke ili komercijalne svrhe). Da li je zbog toga umetnost beskorisna i pokvarena i nezaslužuje pomoć i promociju države.
Svako naučno dostignuće ili tehnički pronalazak je u krajnjoj liniji komercijalizovan od strane "organizatora, finansijera i režisera zabave", ali to opet ne čini nauku štetnu samu po sebi. Niti naučnike negativcima zato što su po neku mrvicu dobili i za sebe.
Svaku stvar na ovom svetu možete zloupotrebiti i prevesti u negaciju same sebe. Puška može biti i ofanzivno i defanzivno sredstvo, znate, zavisi od toga ko je nosi i zbor čega.
Nažalost sad se moram povući iz ove zanimljive diskusije. Svako dobro.
Preporuke:
0
0
18 sreda, 15 decembar 2010 20:25
verzija dragog nam predsednika
naša deca su deca cveća,što ih više umanjuju sve su veća
svi su hepi i sve cveta..eto postadosmo i prvaci sveta
u reketu smo prvi, naš reket malu privredu mrvi,
a oni što na sve strane mute i prozivaju na sav glas žute..njima ćemo da spakujemo amandmane i bez replike im zagorčamo naredne dane
Preporuke:
0
0
19 četvrtak, 16 decembar 2010 00:29
PA
Ulaganje u teniske terene je prosto nepotrebno, da ne kažem neku težu reč koja bi možda opisala i intelekt onih koji o tome razmišljaju! Država privatizuje stadione i klubove, a hoće da ulaže u "državne" teniske terene! Možda će ih dobro prodati, pa bi se pokazalo da je to dobra investicija? Ili hoće da udari konkurenciju Đokoviću, koji bi trebalo da sagradi teniski centar, kao što to čine dugi vrhunski teniseri svugde u svetu!
Ulaganje u talente je prazna priča! Ova država najbolje što zna je da talente uproseči, upropasti ili izveze (tj. sami odu)! Ostalo je marketing! To mi je iz ličnog iskustva poznato!
Isto tako, iz mog profesionalnog iskustva znam da su desetine učenika, koji su iz škole u kojoj radim otišli na zapad (odselili se sa roditeljima), zadržalo uspeh ili su čak bivali i bolji tamo negde u Švajcarskoj, Nemačkoj, Americi!Sva ta deca tvrde da znaju više nego njihovi vršnjaci u tim zemljama. Brzo se uključuju u njihov obrazovni sistem čak i ako ne poznaju dovoljno jezik zemlje u koju odu!
Mi koji smo u školama znamo da nije takokako nam tvrde raznorazna istraživanja! U pitanju je samo različit pristup ispitivanu znanja. A možda će , kad sve učinimo da uništimo naše obrazovanjee, onda rezultati na PISA testovima biti sjajni! Jer mi smo Evropi potrebni kao jeftina i prosta radna snaga.
Preporuke:
0
0
20 četvrtak, 16 decembar 2010 16:40
Mile Miku 1
Poštovani Mik, drago mi je da ste mi posvetili čak 3 replike, iako verujete da sam „tanak“ i „banalan“ u svojim komentarima. Pomalo mi je i naporno da se ovoliko pričam o sportu, tim pre što je autorka, ponoviću, već sve rekla u onom primeru sa Zimbabveom, ali eto... Idemo dalje sa dijalogom, s napomenom da Vam svakako neću ništa odgovarati ako nastavite da vređate. Dakle:
1) fizička kultura je mnogo više od preskakanja kozlića, jednako kao što je i sama smislena fizička aktivnost mnogo složenija od puke fiziološke upotrebe mišića i kostiju. Ta složenost kulture u onome što spolja gledano izgleda prevashodno kao fizičko vidi se odlično i u antičkom agonu koji vi, opet pogrešno, tretirate kao sport. Agon je vid borbe sa samim sobom i način ispoljavanja rezultata te borbe karakterističan za doba i podneblje antičke Grčke. Tu nema para, nema manipulacije, nema ni „zdravlja“ u vidu umiranja u dvadeset drugoj godini od srčanog udara.
2) Divac i Bodiroga „ne šalju dobru poruku“, pošto njihova „mentalna snaga i takmičarski duh“ ne donose rezultate od kojih iko ima ikakvu korist, osim njih lično i onih koji im dopuštaju da te svoje kvalitete potroše na nešto besmisleno (ubacivanje lopti u koš i sl). Isti kvaliteti potrebni su i hirurgu u obavljanju njegovog posla, oni su potrebni i slikaru i kompozitoru, ali nažalost oni se ne pojavljuju na medijima, niko ih ne intervjuiše, i niko (osim retkih korisnika usluga i poznavalaca rada) istinski ne vrednuje njihov trud i zalaganje.
3) „Amaterski sport“ nije isto što i igra. Spektar ljudskih aktivnosti mnogo je složeniji od onoga što nam savremeni mediji pod kontrolom korporacija i kreatora potrošačkih vrednosti danas predstavljaju...
Preporuke:
0
0
21 četvrtak, 16 decembar 2010 16:43
Mile Miku 2
4) Karađorđa nisam spomenuo slučajno, pošto polazim od toga da bi on trebalo da bude model pre bilo kog sportiste. Model može da bude i Tesla, i Domanović (kakva šteta što u doba kada je Stradija pisana nije bilo sporta), Mokranjac, bilo ko pismen i ozbiljan, ali nikako ne može da bude model neko kome je jedini životni uspeh to što je „igrao u NBA“. Čak ni Duci ne može da bude model kao košarkaš, to je i on sam više puta ponovio (da ga vređa kada ga neko predstavi kao košarkaša, a ne kao doktora nauka).
5) Jasno je da danas u gradovima ne možemo da se takmičimo u bacanju kamena s ramena. Zato vlastodršci mogu da naprave sportske terene u svakom kvartu, da i narodu omogući da se igra košarke, fudbala i sl. Nažalost, vlast „ulaže u talente“, pa stoga imamo ogromne stadione i arenu, i one koji se zbog „vrhunskih sportista“, „klubova“ i „takmičarskog duha“ ubijaju, pri čemu svi ti „ljubitelji sporta“ sami ne igraju ni fudbal ni košarku.
6) Hvala na pojašnjenju vašeg „skretanja“ na priču o umetnosti. Deluje kao da ima elemenata manipulacije, ali malo veze sa manipulacijom masama (poput ulaganja u „vrhunski sport“). Ipak, može da se kaže da se kupovinom slike za 150 miliona dolara poruka šalje mnogima – i drugim slikarima, i konzumentima „šarenih vesti iz sveta“ (onima koji znaju sve detalje iz privatnog života Divca i Bodiroge, recimo). Treba videti i čije su to pare i da li je slika zaista toliko plaćena (ne zaboravite: „to što sam paranoik ne znači da mi ne rade o glavi“)... Ali svakako ne bih išao dalje u tu priču.
7) Naravno da i u nauci ima manipulacije, i to višestruke. Na neki način to sam i spomenuo u prvom postu (iako se na to niste osvrnuli). Danas je teško i dobiti sredstva za fundamentalna istraživanja (govorim o humanističkim naukama), ali je veoma lako dobiti sredstva za istraživanje nečeg nebitnog, ukoliko to ima veze sa implementacijom standarda iz EU...
Svako dobro i Vama i ostalim čitaocima!
Preporuke:
0
0
22 četvrtak, 16 decembar 2010 20:20
Milena Matić
Članak je odličan!
Trebalo bi produbiti priču o neusklađenosti našeg obrazovnog sistema sa novim vremenom, i sa ovom novom decom...naša deca se rađaju sa daljinskim u ruci, do treće godine govore engleski i koriste računar, do pete imaju profil na Fejsu, kad krenu u školu su već potpuno sluđeni ćirilicom i latinicom...zatim ih spopadnu junačkim narodnim pesmama, na, za njih, stranom jeziku, bez objašnjenja; i krenu da ih zasipaju datumima i maglovitim formulama. Škola je ostala na Vukovom nivou, učiteljica piše kredom po tabli! A deca, deca su u budućnosti tehnoloških igračaka.
Nova deca su vizuelni tipovi, jer odrastaju u vreme vizuelnih medija. Mi, roditelji, ih ne puštamo dole, isperd kuće, u parkić da se igraju, jer se plašimo! Mi se plašimo droge, pedofila, gluposti, lošeg društva...deca su samim tim, vezana za računare i za televizore! Nakon toga, mi ih silimo, od treće godine života, da uče strane jezike i idu na razne sportove, svakog božijeg dana. Zatim smo obavezni, ili smo sebi nametnuli, da plaćamo dodatne časove iz svih predmeta, od 5. razreda, jer ih nastavnici u školi ne nauče dovoljno. Ako lepo urade prijemni za srednju školu, već ludujemo gde i kako ih upisati. Tamo gde stignu će ih gledati kao topovsko meso. Verujte mi, imam troje dece.
U šizofrenom društvu su i građani šizofreni. Sve što radimo je kontradiktorno, nasilno, preterano! Obrazovni sistem je ostao u ranim 80tim, a nastavni kadar je nezainteresovan i slabo plaćen. Sa druge strane, roditelji imaju Olimpijske ambicije za svoju decu, i to isteruju kroz vannastavne aktivnosti koje nameću deci.
Šta očekujete, dragi moji, da bude proizvod ove kontradikcije? kad tome dodate manekenski tip vladavine u Srbiji, ma dobro je da iko i ide u tu glupu, nasilnu i pogrešnu školu, i da ta pogrešno usmerena deca uopšte opstanu, između inertnog društva i preterane ambicije roditelja.
Preporuke:
0
0
23 petak, 17 decembar 2010 11:22
slobodan45
U ZDRAVOM TELU, ZDRAV DUH!!!

HAJDE, NEKA MIK ĐŽEGER POBIJE PORUKU OVE POSLOVICE.
dakle, moraš imati temelj, da bi išao na dalju gradnju...mišljenja tipa ovog, ili koga je kralj podržavao, a koga ne, nisu bitna, jer je to skretanje pažnje, ukratko, podmetačine.
suština je u sledećem:

jel valja školski sistem, ili ne valja?ako se složimo da ne valja (a ne da ne valja, nego ne postoji gori na svetu), onda ga pod hitno menjati, odgovorne za taj veliki kriminal kazniti i poći dalje ispravnim putem...neko će reći, kako kazniti?ja kažem: postoji li veći kriminal, ako radiš svesno, protiv dece, omladine?nema.zato, pravac zatvor, jer si uništio stotine hiljada mladih života.to je to.na kraju, dok ne bude u srbiji, 10 časova FIZIČKE KULTURE nedeljno, nema napretka srbiji.smejte se, ali meni je to , jedan od osnovnih repera.bez disciplinovanih, zdravih, jakih građana, nema ništa, NEMA NADGRADNJE!...osvrnite se oko sebe.pozdrav.
Preporuke:
0
0
24 petak, 17 decembar 2010 12:10
slobodan45
o fašističkom pristupu u školstvu i svemu ostalom, ne želim da komentarišem, ali sam zaboravio da odam priznanje za članak, koji pokreće jednu od najvažnijih tema za naše društvo...pozdrav
Preporuke:
0
0
25 nedelja, 19 decembar 2010 14:39
Nemanja
Sport je dobra stvar, ne samo zbog izreke, u zdravom telu zdrav duh, već i zato što kroz sport dete uči da gubi i da ne može sve da bude po njegovom. Da ne pričam da je mnogo zdravije da se dete bavi sportom, nego da igra igrice ili da provodi vreme na ulici.

Ono što ja vidim kao problem, je da smo mi strašno zavidan narod i da imamo izražen kompleks niže vrednosti. Zato dosta neobrazovanih omalovažava visokoobrazovane. To naravno deca vide i niko nema želju da uči, ako će na kraju da bude ismevan.

Sistem stipendiranja u Srbiji je zadovoljavajući, država daje velike subvencije za domove i prehranu studenata, ali problem nastaje po završetku studija. Onda ti mladi talentovani ne mogu da nađu odgovarajući posao, jer ima mnogo nepotizma i korupcije. I onda odlaze. I sam sam otišao, doduše dosta ranije baš iz tog razloga. Pa sad imam manju stipendiju nego što bi imao u Srbiji. Tako da novac nije bio glavni motiv, već želja da živim normalno.
Meni se čini, da je gospođa Papin tek otkrila vrh ledenog brega. Mnogo je tu faktora. Ja sam lično srećan da vidim da država iskazuje bolju da forsira najbolje, ali tek ako ti ljudi kada završe studije dobiju dobro radno mesto, gde će moći da ostvare svoj potencijal, onda će taj projekt uspeti. U suprotnom, to će biti bacanje novca.

zato je potrebna temeljna reforma obrazovanja, veliki novac koji bi bio uložen u nauku i zaustaviti korupciju. Pare bi se našle za to, ali pitanje je da li ima interesa da se to učini?

Prvi korak bi bio da priznamo sami sebi, da nam je sistem obrazovanja očajan i da ga treba menjati. Umesto toga, mi ga dižemo u zvezde.
Preporuke:
0
0
26 subota, 25 decembar 2010 12:56
b. s. m.
Ne znam koliko smo svesni, ali osnovni uslov MMF-a, njihov prvi rez u budzetu, odnosio se na obrazovanje i zdravlje. Posto je Tadic pozvao MMF policajce da nam kresu sudbinu, moramo biti svesni da je njegov/njihov cilj da nas zatupe i razbole. Nista vise, ali ni manje.
Preporuke:
0
0
27 subota, 25 decembar 2010 21:40
Uroš
Prvo ne verujem da su deca u Srbiji nešto mnogo glupa kao što takva istraživanja pokazuju. Moje mišljenje je da su deca u Srbiji (osnovna škola) pametnija i da više znaju nego njihovi vršnjaci u SAD. U to sam se lično uverio tokom boravka u SAD gde je đak mojih godina bio 1-2 godine iza mene sa gradivom.
Mi nazadujemo u srednjim školama, imamo previše predmeta,mnogo preambicioznih i loših profesora i učimo kampanjski tj. učimo napamet veliki broj beskorisnih rogobatnih definicija za koje često ne znamo ni šta znače. Znamo ih kada profesori pitaju i kada dobijamo ocene ,a zaboravljamo ih već kroz mesec-dva. Mnogo manje smo usredsređeni na neka praktična znanja. Npr. učimo iz fizike sve moguće oblasti a nikad nismo u praksi videli ništa od toga niti možemo to da zamislimo.Potrebna je reforma školskog sistema.
Ne znam šta autorka Papan ima protiv ulaganja u talentovanu decu ili protiv pravljenja teniskih terena. Treba to raditi.
Dobro je imati osvajače medalja i vrhunske stručnjake i sportiste a to je nemoguće bez ulaganja.
Preporuke:
0
0

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner